Suradnja učenika 3.a razreda i udruge „Krašovec“

Učenici trećeg „a“ razreda predviđenim nastavnim planom i programom uče o sadašnjosti, prošlosti i budućnosti. Djeci je prošlost zavičaja odnosno mjesta u kojem žive zanimljiva, a naročito način života i stil odijevanja. Saznavši za novoosnovanu udrugu „Krašovec“ povezali smo se s predsjednicom udruge, gospođom Irenom Novak. Dogovorili smo gostovanje na satu prirode i društva 4.4.2016. godine. Osim gospođe Irene Novak iz udruge je došla gospođa Danica Thoma koja živi u Kanadi, a rodom je iz Kuršanca.

Gospođe su ukratko ispričale o prošlosti Kuršanca te o samom imenu svoje udruge jer je ono povezano upravo s prezimenom obitelji koja je živjela u mjestu . Tada najmlađi član obitelji Kršovec, a sada najstariji član udruge svojim pričama i fotografijama svjedoči o načinu života u Kuršancu.

Djeci je najzanimljivije bilo slušati o različitim aktivnostima kojima su se bavili, a u kojima i sami sudjeluju i danas. To je dobrovoljno vatrogasno društvo i folklor. S pažnjom su na fotografijama promatrali i način odijevanja, naročito kod žena kad su vježbale. Sporstka odjeća u potpunosti se razlikovala od današnje.

Učenici su s pažnjom slušali izlaganje i postavljali pitanja pa je tako sat prirodei društva brzo prošao. Iako je bilo povijesnih sadržaja na ovaj način su i ti sadržaji postali zanimljiviji, a fotografije to i dokazuju.

Razrednica: Zvonka Rakuša

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Dražen Oletić   datum: 7. 4. 2016.