Mjesec borbe protiv ovisnosti

15.11. – 15. 12.

Mjesec je borbe protiv ovisnosti. U školi se organiziraju različiti oblici edukacija kroz predavanja, radionica i sl. u  kojima se učenici upoznaju  o štetnostima pušenja, alkohola, droge, kocke, pretjeranog boravljenja na internetu i slično. Osim navedenih oblika edukacije, učenici osmih razreda nakon radionica na satovima razrednika posjećuju zajednicu „Cenacolo“ u Varaždinu. Cilj posjeta je da naše učenike i živom riječju, odnosno svjedočanstvom  mladih ljudi koji borave u zajednici, educiramo o štetnosti ovisnosti o drogama. Tako su i ove godine učenici osmih razreda u pratnji učitelja posjetili zajednicu. U kapelici koja je središte duhovnog života članova zajednice, svoje životne priče ispričali su nam  Đana  i Petar. Osim povijesti svoje ovisnosti, čuli smo i razloge koji su ovo dvoje mladih ljudi doveli do ove teške ovisnosti, a to su pomanjkanje samopoštovanja, samopouzdanja i povodljivost  za vršnjacima i lošim uzorima.. Drogom su pokušali pobjeći od stvarnog života misleći da su dovoljno snažni da mogu prestati konzumirati drogu kad to požele. Ali… ovisnost je bila sve jača. Kad su dotaknuli dno i uvidjeli da ih ovisnost vodi u smrt, odlučili su potražiti pomoć.  Đana i Petar već pet godina borave u zajednici i samim tim svjedoci su koliko je ovisnost o drogama teško izlječiva. Iako se oboje više ne drogiraju, smatraju da još nisu dovoljno upoznali sami sebe i ojačali svoj duh kako bi mogli izaći iz zajednice. Važno je znati da dužina boravka u zajednici nikome od njih nije unaprijed određena pa tako neki borave u zajednici mjesec dana, a neki čak ostaju trajno. U zajednici žive posebnim režimom dana. Bude se u isto vrijeme svaki dan u šest sati (osim nedjelje kad je to pola sata kasnije), pola sata mole krunicu, slave svetu misu, doručkuju i tada započinje radni dan. Svatko u zajednici ima svoje radne zadatke. Bave se uzgojem životinja, poljoprivredom, izradom keramičkih ukrasa…. Za sve svoje potrebe brinu se sami, tako da i stambene ili druge objekte sami grade i održavaju, prehranjuju se proizvedenim namirnicama, oblače se i obuvaju donacijama…. Ručaju svi zajedno, pa opet rade, prije večere mole u kapelici, slave svetu misu, a nakon večere druže se uz pjesmu, različite aktivnosti, pripremaju programe za različite predstave … Ne gledaju televiziju, nemaju mobitele i telefone. Glazbu stvaraju sami, puno međusobno komuniciraju i rade. Učenici i učitelji su postavili i mnoštvo pitanja. Na sve njih vrlo rado su odgovorili. Dali su nam svima i poruku: „Neka se nitko ne zavarava u smislu eksperimentiranja s drogama, jer dovoljno je prvi puta probati da onda kreneš na put koji vodi ili na liječenje ili u smrt.“ Rekli su nam neka se ne zavaravamo o lakim i teškim drogama jer oni su oboje počeli s cigaretama, zatim su prešli na marihuanu  misleći da mogu sami prestati, no Đana je završila na heroinu, a Petar na anfetaminima. Svjedoci su i zdravstvenih posljedica koje imaju od uzimanja droge.

Prema tome poruka koju želimo prenijeti našim učenicima na ovaj način je RECI NE DROGI i bilo kojoj vrsti ovisnosti.

Fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji.

U mjesecu borbe protiv ovisnosti u Osnovnoj školi Kuršanec održane su mnogobrojne aktivnosti. Kliknite na priloženi dokument pod opširnije i saznajte više o njima.

Priloženi dokumenti:
AKTIVNOSTI_U_MJESECU_BORBE_PROTIV_OVISNOSTI.pdf (2.01 MB)

objavio: Dražen Oletić   datum: 4. 12. 2012.

« Svibanj 2024 »