SVJETSKI DAN ROMA

Svim učenicima i njihovim obiteljima sretan Svjetski dan Roma žele zaposlenici OŠ Kuršanec!

Obilježavanje Svjetskog dana Roma odvija se u Centru za kulturu u Čakovcu u organizaciji Saveza Roma u RH ¨Kali Sara¨. Postavljene su dvije izložbe – ¨Doprinos Roma svjetskoj glazbi¨– u kojoj je prikazan stoljetni glazbeni izričaj romske glazbe kroz klasičnu do folk, etno i jazz glazbu. Druga izložba pod nazivom ¨Ljubi Roma¨ proces je dokumentiranih  grafita mržnje koji se pretvaraju u grafite ljubavi. Uz veliki broj nazočnih predstavnika različitih institucija, izložbe je otvorila predsjednica ¨Kali Sare ¨ gđa. Suzana Krčmar. Tom prigodom uručeno je priznanje prof. Toniju Marušiću za dugogodišnju suradnju i uložen trud u nastojanju da romski učenici očuvaju svoju kulturu, jezik i identitet.

Općenito,  Svjetski dan Roma slave i obilježavaju svi Romi svijeta, od Indije, Perzije , Turske i sjeverne  Afrike, preko Europe, Rusije, do obiju Amerika. Na današnji dan 8.4. 1971. održan je I. svjetski kongres Roma u Londonu gdje su donesene povijesne odluke : Svi pripadnici etničkih skupina kojima je pradomovina  prostor sjeverozapadne Indije, a bili su nazivani Ciganima dobivaju zajedničko ime – Romi, romski jezik romani ćhib postaje zajednički  jezik svim Romima, usvojena je odluka o romskoj himni – Gjelem gjelem i izgledu jedinstvene zastave. Zanimljivost je da su ključnu ulogu tijekom trajanja kongresa u Londonu odigrali Slobodan Berberski – predsjednik kongresa i Žarko Jovanović – autor himne, obojica s prostora bivše jugoslavenske države.

objavio: Toni Marušić Dražen Oletić   datum: 8. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »